Årets Esportstræner
Hvem skal vinde æren, pokalen og gavekortet på de 5000 kroner?
Hvem skal vinde æren, pokalen og gavekortet på de 5000 kroner?
Martin har undervist i esport siden februar 2017 og har siden da være esportstræner i forening, på efterskoler og i ungdomsskolen Kolding. Martin blev kåret til "Årets Esportstræner" i DGI i 2020.
Udover træner rollen har Martin også være underviser på DGI's træneruddannelser og været medudvikler af materialet til CS:GO B uddannelsen.
"Det der driver mig til at faciliterer miljø og træning til esport og specielt Counter-Strike er at jeg selv var Counter-Strike: Source spiller og savnede alle de fede tiltag vi har i dag"
Gustav Sørensen bor i Odense og studerer til dagligt Pædagog på UCL. Derudover arbejder han som Performance Coach hos Copenhagen Flames, hvor han arbejder med trænere og professionelle esportsudøvere.
"Min esportsrejse startede i E-Sport Taasinge 2020, hvor jeg er tidligere cheftræner og har undervist i Fortnite og Counter Strike i 2,5 års tid med målgruppen 8-18 år - nu er jeg bestyrelsesmedlem i foreningen."
Sofus er kandidat i Esport og forbrugerkultur, men har over årene 2017-2019 uddannet flere hundrede esportstrænere som DGI Instruktør - og har derigennem en stor erfaring inden for træning og undervisning i esport.
Sofus har både undervist i fritidsklub, på HF, på Erhvervsakademi, i forening og på elitehold - og er pt. en del af Tricked Esport, hvor han har stor berøring med Trænere på alle niveauer.
Mads var en af nøglepersonerne bag Esportstræner Grunduddannelsen, der blev skabt i 2016, hvor han har været med til at uddanne et hav af trænere. Han har selv en baggrund som været fodbold-, tennis- og Badmintontræner - og i 2017 blev han en del af foreningslivet i esport.
Mads brænder for gode træningsmiljøer og opkvalificering af de rollemodeller, der underviser andre i aktiviteterne: "Vi har en vigtig opgave i DGI Esport med at hjælpe og hylde esportstrænerne i foreningerne. De gør en kæmpe forskel - særligt for de unge"