DGI Vestjylland

DGI Vestjylland er en af 14 landsdelsforeninger under DGI. Vi dækker Holstebro, Ringkøbing-Skjern, Struer og Lemvig kommuner.

Foreningslivet ligger i vid udstrækning stille lige nu, og vi er mange, som venter på, at myndighederne igen åbner op, så vi kan sætte gang i aktiviteterne.

Det betyder, at vi i DGI Vestjylland har besluttet at drosle ned på arbejdstiden lige nu, og at 10 ud af kontorets faste medarbejdere derfor kun arbejder hver mandag fra kl. 09.00 - 15.00 fra 22. april - 26. maj - med mindre myndighedernes anbefalinger ændrer sig inden da - indtil vi er klar til at sætte ind for fulde sejl, når forholdene igen tillader det.

Kontakt:

Har du brug for hjælp inden førstkommende mandag, kan du kontakte os på: E: vestjylland@dgi.dk eller T: 30 56 28 11

Du er velkommen til at ringe i i følgende tidsrum:

  • Mandage - torsdage kl. 09.00 - 15.00
  • Fredage kl. 09.00-13.00

Her får du fat i afdelingsleder Susanne Fjord, som vil hjælpe dig på bedste vis eller evt. sætte dig i kontakt med en af kontorets ansatte, der fortsat arbejder som normalt.

Opstår der akutte problemstillinger eller udfordringer i denne krisetid, er du altid velkommen til at kontakte direktør Henrik Louring eller afdelingsleder Susanne Fjord. Find deres oplysninger herunder.

Oversigt over ansatte, der arbejder som normalt:

  • Direktør Henrik Louring, E: henrik.louring@dgi.dk, T: 40 74 40 78
  • Afdelingsleder Susanne Fjord, E: susanne.fjord@dgi.dk, T: 30 56 28 11
  • Project Manager Andreea Oprea (Sundhedsidræt, Inklusion, Lokaludvikling, Landsbyklynger, Gadeidræt), E: andreea.oprea@dgi.dk, T: 21 47 14 02
  • Event og idrætskonsulent Leif Lundstrøm (cykling og MTB) E: leif.lundstroem@dgi.dk, T: 24 67 26 96
  • Idræts- og udviklingskonsulent Kasper Lykke Jørgensen (Gymnastik & Fitness, Løb, Kano & Kajak, projekter, Idræt for seniorer), E: kasper.lykke.joergensen@dgi.dk, T: 29 10 51 68
  • Idrætskoordinator Gitte Toft Nielsen (Løb, Cykling, MTB, Kano & Kajak, Petanque, Sundhedsidræt og Inklusion), E: gitte.toft.nielsen@dgi.dk, T: 79 40 42 57
  • Marketing- og kommunikationskonsulent Maria Bugge, E: maria.bugge@dgi.dk, T: 30 55 62 35
  • Fitnesskonsulent Bevæg dig for livet Peter Poulsen, E: peter.poulsen@bevaegdigforlivet.dk, T: 29 36 26 19
  • Idrætskoordinator Jette Søndergaard Madsen (gymnastik & fitness): E: jette.soendergaard.madsen@dgi.dk, T:79 40 42 74
  • Idrætskonsulent (skydning) Gitte Vinther: E: gitte.vinther@dgi.dk, T: 26 11 50 10
  • Esportsmedarbejder Morten Holm (esportscentret i Skjern), E: morten.holm@dgi.dk, T: 50 52 14 49

DGI Vestjyllands kontor er fortsat lukket for fysisk fremmøde, jf. myndighedernes anbefalinger.

Vi glæder os til at starte idræts- og foreningsaktiviteterne op igen, og indtil da håber vi, at I passer godt på jer selv og jeres nærmeste.

Husk at bevæge jer for livet og udvis alt det samfundssind, der er muligt.

Foreningen i COVID-tid

Vi har forsøgt at komme med anbefalinger til foreningslivet i en svær tid, og på nedenstående link finder du de bedste anbefalinger DGI kan give foreningen i Corona-situationen.

Online kurser

Når fysiske møder ikke kan lade sig gøre i øjeblikket, er der en række online-kurser som muligviser relevante for jer i foreningslivet. 

De fleste er ganske gratis og koster dig en kop kaffe, mens du lytter og bliver inspireret.

Se det aktuelle udbud her - sitet opdateres hele tiden med nye online muligheder.

Hold formen ved lige derhjemme

Få inspiration til, hvordan du laver hjemmetræning - masser af øvelser til at holde formen ved lige.

Trænerguiden er dit personlige onlinekatalog, der hjælper dig med mere inspiration og mindre tidsspild. Gratis. Her finder du forslag til forskellige træningsøvelser formidlet gennem både video og tekst. Alt er inddelt i idræt, aldersgrupper og niveauer, så det er let at udvælge det, der matcher dig.

Nyttige links for at holde dig opdateret